2024 Shortlist

The shortlist for the European Services Awards 2024 has now been released. The calibre of entries was as impressive as ever - a huge congratulations to everyone who has made the list!

Best administrator – alternative credit

Alter Domus
BNY Mellon
Citco Group
HSBC Securities Services

Best administrator – client service

BNP Paribas
Centaur Fund Services Limited, a Waystone Group Company
NAV Fund Administration Group
Opus Fund Services
US Bank

Best administrator – middle-office services

Alter Domus
Apex Group
BNP Paribas
Citco Group
CSC Global

Best administrator – overall

Apex Group
BNP Paribas
Centaur Fund Services Limited, a Waystone Group Company
Citco Group
US Bank

Best administrator – start up and emerging funds

Centaur Fund Services Limited, a Waystone Group Company
NAV Fund Administration Group
Opus Fund Services

Best administrator – technology

Alter Domus
CSC Global
NAV Fund Administration Group
Opus Fund Services

Best advisory firm – client service

ACA Group
Centralis
Cosegic
Kroll

Best advisory firm – regulation and compliance

ACA Group
Centralis
Cosegic
Effecta Compliance
Kroll

Best cash management/treasury services

Arcesium
BlackRock
Goldman Sachs
JP Morgan

Best cloud technology – smaller managers

AQMetrics
Lanware
RFA
Watson Wheatley

Best cloud technology solution

Alternit One
Arcesium
FINBOURNE Technology 
Lanware
MAIA Technology
RFA
SOLVE

Best cyber-security service

ACA Group
Alternit One
ECI
Lanware
RFA

Best data management solution

Arcesium
BMLL
Canoe Intelligence
FINBOURNE Technology 
Oxane Partners
SOLVE
Tradefeedr

Best data provider

ACA Group
BMLL
Exegy
SOLVE
Third Bridge

Best digital assets custodian

Coinbase
Copper

Best digital assets provider

Coinbase
Exodus
HTX (formerly Huobi Global)
Nuant
Third Bridge

Best EMS solution

SS&C Eze
FlexTrade Systems
LSEG
Quod Financial

Best executive search

Jensen Partners
One Ten Associates
QuantLink
Selby Jennings UK

Best fund accounting and reporting software

FIS Global
SS&C Advent

Best hedge fund platform

AKJ Group
Escheler Asset Management
Falcon Investment Management

Best insurance provider

Bishopsgate
Lockton
Willis Towers Watson

Best integrated surveillance firm

Bloomberg
Shield
SteelEye
Voxsmart

Best law firm – alternative credit

Dechert
Goodwin
Macfarlanes
Reed Smith
Schulte Roth & Zabel

Best law firm – client service

Akin
Dechert
Reed Smith
Schulte Roth & Zabel

Best managed account platform

Deutsche Bank
LGT Capital Management
Sciens Capital Management

Best managed service provider

ACA Group
Alternit One
ECI
Lanware
RFA
S&P Market Intelligence
Tribeca Technology Group

Best marketing and communications consultancy

Lacewing Media
Lansons
Peregrine Communications
St James’s Financial Communications

Best offshore law firm

Maples Group
Walkers

Best onshore law firm

Akin
Dechert
Schulte Roth & Zabel
Simmons & Simmons

Best onshore law firm – start up and boutique managers

Dechert
Schulte Roth & Zabel
Simmons & Simmons

Best outsourced provider

Alternit One
Centralis
Fund HQ Limited
Haysmacintyre
HSBC Securities Services & Mount Street
Lanware

Best outsourced trading provider

Marex Prime Services
Meraki Global Advisors
Quod Financial

Best prime broker – boutique

IG Prime
Linear Investments
Marex Prime Services
Stone Mountain Capital
StoneX

Best prime broker – emerging markets

HSBC
Interactive Brokers
Societe Generale

Best prime broker – overall

ABN AMRO Clearing Bank N.V., London Branch
HSBC
IG Prime
Interactive Brokers
Societe Generale

Best portfolio management software provider

Broadridge
FINBOURNE Technology 
Interactive Brokers
MAIA Technology
Orchestrade
Portfolio BI
Quantifi

Best regtech solution

ACA Group
AQMetrics
Behavox
SteelEye

Best regulatory hosting solution

ACA Mirabella
Kroll
Vittoria and Partners

Best regulatory reporting solution

ACA Group
AQMetrics
Cappitech

Best risk management technology

AlternativeSoft
Landytech
Nuant
Orchestrade
Quantifi

Best tech infrastructure provider

Alternit One
Exegy
Lanware
RFA

Best technology firm – client service

Alternit One
Canoe Intelligence
Diligence Vault
Lanware
RFA
SS&C Technologies
Watson Wheatley

Best technology firm – innovation

BTON Financial
ECI
Edgefolio
Ediphy
MAIA Technology
SOLVE
SteelEye

Best technology firm – overall

Alternit One
Cassini
Edgefolio
FINBOURNE Technology 
MAIA Technology
Orchestrade
RFA

Best treasury management system

Arcesium
Hazeltree
Kayenta

Best UCITS platform

Hyde Park Investment
Kepler Partners
Lumyna Investments

Best valuations firm for hard to value assets

Houlihan Lokey
Kroll
Oxane Partners